Układanki


Układanki dopasowane do wieku i umiejętności dziecka stymulują rozwój poznawczy, ćwiczą pamięć, koncentrację uwagi, a także rozwijają sprawność rąk.

W jaki sposób dziecko bawi się układankami na kolejnych etapach rozwoju.

6 miesiąc: niemowlę chwyta pojedyncze elementy układanki, wkłada je do buzi, przekłada z jednej ręki do drugiej.

12 miesiąc: roczne dzieci lubią wyjmować elementy układanki i rozrzucać je po całej podłodze, potrafią też wyciągać elementy układanek za małe wystające uchwyty opuszkami kciuka i palca wskazującego.

18 miesiąc: z pomocą dorosłego dziecko potrafi rozróżnić i dopasować figury geometryczne lub duże kształty przedmiotów i zwierząt do odpowiedniego miejsca w układance.

24 miesiąc: dziecko samodzielnie potrafi ułożyć na odpowiednich miejscach znane elementy układanki, a także połączyć ze sobą trzy- lub czteroelementowe puzzle.

36 miesiąc: trzylatek coraz bardziej angażuje się w układanie puzzli ponieważ potrafi już skupić uwagę przez dłuższy czas. Układa obrazki złożone z kilku, klikunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów w zależności od wprawy.

Układanie puzzli to świetna zabawa, daje satysfakcję i uczy wielu ważnych umiejętności: wytrwałości w dążeniu do celu, koncentracji na zadaniu, precyzji ruchów, rozwija wyobraźnię i spostrzegawczość.
Wybierając puzzle dla dziecka zacznijcie od tych najprostszych z dużym wyraźnym obrazkiem. Jeśli dobrze sobie z nimi radzi można mu kupić bardziej skomplikowane.
Dzieci które mają problem z zapamiętywaniem przedmiotów i koncentracją nie lubią układać puzzli. Warto je do tego zachęcać.

W jaki sposób można zachęcić dziecko do układania puzzli?

  • zacznijcie od oglądania obrazków i rozmawiajcie o tym co się na nich znajduje
  • stwórzcie „domowe” puzzle – potnijcie na kawałki zdjęcie albo obrazek z gazety (najpierw na dwie, potem na cztery, sześć, osiem części itd.)
  • kup dziecku puzzle z jego ulubieńcem – będzie je chętniej układać
  • układaj puzzle razem z dzieckiem – pokaż mu jak można ułatwić sobie zadanie – zacznijcie układać obrazek od twarzy postaci na obrazku lub od narożnika.
  •  mgr Marta Rejniak

Puzzle i układanki dla dzieci są dostępne w naszym sklepie >>>>