Święto Babci i Dziadka


Babcia i Dziadek to osoby szczególne. Ich uwaga i czas, który poświęcają wnukom są nie do przecenienia. Dziecko robiąc coś z Babcią czy Dziadkiem zawsze czuje się kimś bardzo wyjątkowym. Dzięki kontaktom z Dziadkami malec czuje się akceptowany, kochany, ma poczucie bezpieczeństwa i uczy się wielu ważnych rzeczy.
Święto Babci i Dziadka

Dziadkowie dają swoim wnukom wiele bezcennych skarbów, najważniejsze z nich to:
 
  • Bezwarunkowa miłość
Dziadkowie kochają wnuka po prostu za to, że jest. Nie żałują dobrych słów, pochwał, przytulania. Są dumni z każdego osiągnięcia malca, chwalą się nim, wierzą w jego umiejętności. Dzięki takiej pełnej akceptacji i zachwytowi Babci i Dziadka dziecko buduje poczucie własnej wartości.
 
  • Czas i uwaga
Dziadkowie nie żyją w pędzie tak jak ich dorosłe dzieci, dlatego potrafią poświęcić dziecku dużo czasu na zabawy, oglądanie starych zdjęć, spacery czy długie rozmowy. Mają również dużo cierpliwości by odpowiadać na ciągłe pytania dziecka „A dlaczego?”.
Potrafią także słuchać, są ciekawi wnuka i jego spraw. Pamiętają ważne dla dziecka informacje (imiona przytulanek, bohaterów ulubionych bajek czy kolegów).
Dziadkowie bez trudu dogadują się z maluchem, wiedzą jak go rozśmieszyć. Potrafią wspaniale się bawić i wiedzą, że do tego by dzieciństwo było magiczne potrzeba dużo, dużo ciepła.
 
  • Ważne lekcje
Dziadkowie dostarczają dziecku wielu ważnych wartości i objaśniają świat. Wiedzą już co jest ważne, a co nie, uczą dzieci dystansu do życia, problemów i samego siebie. Dotrzymują słowa, lubią celebrować posiłki, wiedzą jak ważna jest rodzina. Kontakt z Dziadkami jest dla wnuków okazją do spotkania z tradycją, staropolską kuchnią i opowieściami o tym jak było kiedyś. Dzieci uwielbiają słuchać historii o swoich rodzicach, gdy byli mali, jacy byli mama i tata jako dzieci. Dziadkowie przez takie opowieści wzmacniają więź dziecka z jego rodzicami.
Kontakt z seniorem jest dla dzieci ważną nauką o dorosłości i starości, radzenia sobie ze słabościami. To cenna lekcja empatii i wrażliwości.
Dziadkowie wciąż doceniają książki i potrafią przekazać tę miłość wnukom. Rozbudzają w dziecku ciekawość świata i pasję do czytania. Dzięki temu malec wie, że można spędzać ciekawie czas bez telewizora i komputera.
 
  • Możliwość wykazania się
Dziadkowie sami uczą się od wnucząt np. jak uruchomić zdalnie sterowane autko lub dowiadują się jak obsługiwać nowoczesne gadżety i przestają się ich obawiać. Dziecko jest dumne, że może nauczyć czegoś dorosłą osobę, czuje się ważne i dowartościowane. Dziadkowie również wiele korzystają na kontaktach z wnukami bawiąc się z nimi często na świeżym powietrzu – są w lepszej formie.
 
Pamiętajmy o kochanych Babciach i Dziadkach cały rok, ale w ich Święto szczególnie. Co można przygotować z dziećmi, aby w tym dniu każda Babcia i każdy Dziadek poczuł się wyjątkowo?
  • uroczysty obiad – odświętnie nakryty stół, ulubione dania Dziadków, a po obiedzie wspólny spacer
  • kalendarz ze zdjęciami wnuków
  • domowe występy – piosenki, wierszyki lub przedstawienie z kukiełkami
  • dzieło sztuki – laurka, bukiet kwiatów z kolorowego papieru lub witraż
 
Osobiste spotkania z Babcią i Dziadkiem to najlepszy sposób uczczenia ich Święta. Jeśli jednak nie jest to możliwe, ponieważ Dziadkowie mieszkają daleko to oprócz telefonu z życzeniami możecie wysłać pocztą (tradycyjną lub mailową) laurkę zrobioną przez dziecko. Również występy dziecka możecie sfilmować i wysłać Dziadkom nagranie. Taka żywa laurka będzie wzruszającym prezentem.
 
Takie działania sprawią, że Dzień Babci i Dziadka stanie się ważnym Świętem w oczach dziecka i maluch dowie się że najważniejsze jest to by prezent był podarowany prosto z serca.
 
Jeżeli jesteście rodzicami najmłodszych dzieci wyjątkowe upominki dla Babć i Dziadków (takie w których można wykonać odcisk rączki lub nóżki dziecka) znajdziecie w naszym sklepie zabawainauka.pl.
 
Dziadkowie ze swoimi umiejętnościami, wspomnieniami, tradycjami i zainteresowaniami są łącznikiem między tym co jest, a tym co było.
Przez delikatne rozpieszczanie Babcia i Dziadek pokazują jak bardzo wnuk jest dla nich ważny. Podnoszą jego samoocenę, wprawiają w dobry nastrój. Okazując dziecku miłość i komplementując je Dziadkowie wspomagają rozwój społeczno-emocjonalny malucha, dzięki temu lepiej będzie on sobie radził w kontaktach z rówieśnikami.
 
Dbajcie o to, aby Wasze dziecko miało jak najczęstszy kontakt z Dziadkami i róbcie z nimi maluchowi jak najczęściej zdjęcia. Gdy je będzie oglądał, także jako dorosły człowiek powróci do niego poczucie bycia wyjątkowym i wspaniałym, które miał dzięki Dziadkom w dzieciństwie.
 
Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, miłości najbliższych oraz dużo radości!
  •  mgr Marta Rejniak