Początki karmienia piersią


To bardzo ważne chwile dla Ciebie i maluszka. Ty uczysz się przystawiać dziecko do piersi, a ono chwytać pierś i ssać. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować gdy zaczynasz karmić piersią.

Początki karmienia piersią

  • Przystaw dziecko do piersi jak najszybciej

Najlepiej w dwóch pierwszych godzinach po porodzie. Wtedy noworodek jest najbardziej aktywny i ma bardzo silny odruch poszukiwania i ssania. Gdy nabierze ochoty na jedzenie położony na brzuchu mamy próbuje nawet samodzielnie podpełznąć do piersi. Za pierwszym razem zje tylko kilka mililitrów i to mu wystarczy. Możesz nakarmić piersią maluszka w pierwszych godzinach po porodzie również wtedy gdy, czy miałaś cesarskie cięcie w znieczuleniu zewnątrzoponowym (gdy Ty i maluszek czujecie się dobrze). Jeśli jednak z różnych przyczyn nie możesz tak szybko przystawić maluszka do piersi, nie martw się tylko zrób to tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Wielu mamom karmienie piersią udawało się nawet gdy zaczynały karmić kilka tygodni po porodzie.

  • Karm w wygodnej pozycji

Tuż po porodzie najwygodniejsza jest pozycja leżąca. Połóż się wygodnie na boku (pod głowę podłóż poduszkę. Dziecko połóż brzuszkiem do Twojego brzucha. Podtrzymuj je tak, aby nie odsuwało się w trakcie karmienia (przedramieniem – plecy, a dłonią – pośladki). Główka maluszka powinna znajdować się w zgięciu Twojego łokcia, na wysokości piersi, a usta naprzeciw brodawki. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Kiedy szeroko otworzy buzię energicznym, ale delikatnym ruchem ramienia „nałóż” otwartą buzię na pierś (zawsze przystawiaj dziecko do piersi a nie odwrotnie). Podczas karmienia patrz maluszkowi w oczy, mów do niego, głaszcz po główce.

  • Karm tyle razy ile dziecko ma ochotę ssać

Przystawiaj maleństwo do piersi jak najczęściej, dzięki temu rozbudzi się laktacja. Żołądek noworodka jest malutki, dlatego je mało i szybko głodnieje. W pierwszych tygodniach życia  trzeba pilnować stałego rytmu karmień. Przerwa pomiędzy karmieniami nie powinna być dłuższa niż trzy godziny w dzień i cztery w nocy (oczywiście niewielkie przesunięcia są dopuszczalne). Należy budzić maluszka na karmienie gdy śpi zbyt długo. Rób to delikatnie np. zmieniając mu pieluszkę. Osiem karmień to minimum, często jednak dzieci na początku ssą częściej, nawet co godzinę.

  • Zwróć uwagę jak maluszek ssie

Dziecko powinno uchwycić brodawkę z jak największą częścią otoczki. Gdy słyszysz lekkie postękiwanie to znak że połyka pokarm. Jeśli są to raczej odgłosy cmokania – maleństwo chwyciło pierś zbyt płytko i nie będzie mogło wyssać z niej całego mleka. Wtedy delikatnie odłącz dziecko od piersi (wkładając mały palec w kącik jego ust) i po chwili jeszcze raz zaproponuj ssanie.

  • Pozwalaj ssać tak długo jak dziecko tego potrzebuje

Jedne noworodki ssą szybko i w 10 minut opróżniają całą pierś, inne potrzebują na to nawet 20-30 minut. Dbaj tylko o to aby maluszek był aktywny przy piersi i nie pozwól mu spać w czasie karmienia. Jeśli nie słyszysz przełykania pokarmu to znaczy że dziecko śpi, a pierś traktuje jak smoczek. Spróbuj je delikatnie rozbudzić łaskocząc w policzek.

  • Proponuj obie piersi na każde karmienie

Zanim podasz drugą pierś zwróć uwagę czy maleństwo opróżniło pierwszą. Ważne by dziecko dobrze opróżniało jedną pierś, ponieważ pokarm zmienia się w trakcie ssania. Na początku mleko jest wodniste – zaspokaja raczej pragnienie niż głód. Później gęste, bogatsze w składniki odżywcze i bardziej kaloryczne. Dopiero gdy dziecko wszystko wyssie z jednej piersi (stanie się miękka), zaproponuj drugą i kolejne karmienie rozpocznij właśnie od tej.

  • Nie przyciskaj palcem piersi w czasie karmienia

Może to spowodować wysunięcie się piersi z buzi dziecka lub spłycenie ssania. Noworodek nawet gdy wtuli się w pierś mamy, może swobodnie oddychać, ponieważ jego nosek jest do tego przystosowany (na czubku jest on trochę spłaszczony, a skrzydełka są zadarte).

  • Po skończonym karmieniu podnieś maluszka pionowo do odbicia podtrzymując plecki i główkę

Jeśli pierwsze przystawiania do piersi będą trudne nie zrażaj się. Bądź cierpliwa i spróbuj jeszcze raz. Gdy masz problemy z karmieniem dziecka poproś o pomoc położną. Karmienia piersią można się nauczyć i warto, ponieważ Twoje mleko jest najlepsze.

  • mgr Marta Rejniak