Początki karmienia butelką


Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią nie zadręczaj się wyrzutami sumienia. Początki karmienia butelką mleko modyfikowane coraz bardziej przypomina naturalny kobiecy pokarm, a butelkę również można dziecku podawać z czułością. Przedstawiamy rady na udane karmienie mieszanką.

  • Wybierz mleko modyfikowane z pomocą pediatry

Wtedy będziesz miała pewność że najlepiej zaspokaja potrzeby Twojego maleństwa. Noworodki i dzieci do szóstego miesiąca życia powinny pić mleko początkowe – z numerem 1. Jego skład jest najbardziej zbliżony do kobiecego pokarmu. Ma mniej białka, które zostało tak zmodyfikowane, żeby maluszek mógł je łatwo strawić. Jest w nim również mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast więcej tłuszczów roślinnych. Zostało też wzbogacone w laktozę oraz witaminy i minerały dostosowane do potrzeb maleńkiego dziecka. Układ pokarmowy noworodka jest jeszcze niedojrzały, dlatego nie zmieniaj mieszanki bez konsultacji z pediatrą.

  • Karm maleństwo na żądanie

Według schematu żywienia noworodek powinien dostawać mleko siedem razy w ciągu doby po 90-110 ml. Jedne dzieci wolą jeść małe porcje częściej, inne wolą najeść się więcej i zrobić sobie dłuższą przerwę. Podawaj dziecku butelkę, wtedy kiedy jest głodne (płacze, wierci się, wpycha piąstkę do buzi i ją ssie). Nie każdy płacz oznacza głód. Jeżeli maleństwo jadło pół godziny temu spróbuj je uspokoić w inny sposób (utul, pokołysz). Noworodek ma mały żołądek i nie potrafi najeść się na zapas. Rośnie bardzo szybko dlatego potrzebuje stałego dopływu energii również w nocy.

  • Karm dziecko trzymając je na rękach

Nigdy nie karm maluszka leżącego w łóżeczku – mogłoby się zachłysnąć. Główka dziecka musi być nieco wyżej niż klatka piersiowa, podtrzymuj ją ramieniem. Gdy dziecko pije butelkę trzymaj w taki sposób aby smoczek był cały czas wypełniony mlekiem – dzięki temu maleństwo będzie łykało mniej powietrza. Po karmieniu zawsze potrzymaj dziecko w pozycji pionowej podtrzymując plecki i główkę, aby odbiło mu się połknięte powietrze. Pamiętaj o zmianie stron, raz układaj bobaska na prawej raz na lewej ręce.

Karmiąc butelką możesz tulić dziecko trzymając je w ramionach. W trakcie przytulania w Waszych ciałach wyzwala się oksytocyna – hormon miłości i więzi. Patrz maleństwu w oczy, mów do niego czule. Taki bliski kontakt zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także wpływa korzystnie na rozwój mózgu i inteligencję maluszka.

Pamiętaj że niezależnie od tego dlaczego nie karmisz piersią jesteś kimś najważniejszym dla Twojego dziecka i karmiąc je butelką możesz dać mu coś ogromnie cennego – Twoją bliskość.

  • mgr Marta Rejniak