Plan porodu


Poród jest jedną z najważniejszych chwil w życiu kobiety, dlatego warto pomyśleć jak ma ona wyglądać i się do niej dobrze przygotować. Sporządzenie planu porodu, pomaga przyszłej mamie w oswojeniu lęku i niepewności przed tak ważnym wydarzeniem, jakim są narodziny jej dziecka.

Od kwietnia 2011r. każda kobieta może mieć wpływ na przebieg swojego porodu i opracować jego plan w porozumieniu z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Pomocna będzie ankieta przygotowana w tym celu przez szpital, zawierająca zagadnienia, które powinna przemyśleć przyszła mama. Listę preferencji porodowych warto stworzyć wspólnie z partnerem, ponieważ wiele decyzji będzie dotyczyć właśnie jego.

Kobieta wypełniając plan porodu udziela odpowiedzi na pytania dotyczące samego porodu (np. w jaki sposób oraz w jakiej pozycji chce rodzić, czy chce żeby ktoś był obecny przy porodzie) oraz sytuacji po porodzie (np. kto powinien przeciąć pępowinę, jak chce karmić dziecko).

Na około 4 tygodnie przed porodem przyszła mama powinna wybrać się do szpitala, w którym planuje rodzić, aby dowiedzieć się czy wszystkie jej oczekiwania są możliwe do spełnienia.

Z powodów medycznych, poród może wyglądać trochę inaczej niż wyobrażała to sobie kobieta. Najważniejsze jest zawsze dobro matki i dziecka.

  • mgr Marta Rejniak