Lalka


Zabawa w dom jest pierwszą dziecięcą zabawą „w udawanie”. W jej trakcie dziecko uczy się odgrywać role mamy i taty – najważniejszych dla niego osób. Zajmowanie się lalką to opiekowanie się kimś słabszym, mniejszym, kimś kto nas potrzebuje. Takie doświadczenie dodaje dziecku pewności siebie. Lalka jest potrzebna każdemu dziecku, niezależnie od płci po to, by trenować empatię i zachowania opiekuńcze, dlatego chłopcom również należy umożliwiać zabawę lalkami.

W jaki sposób dziecko bawi się lalką na kolejnych etapach rozwoju.

  6 miesiąc: niemowlę bawi się lalką tak samo jak piłką – interesują je kolory, faktury, metki. Pierwsza lalka dziecka powinna być cała wykonana z materiału, mieć włosy z włóczki, a także namalowane lub wyhaftowane oczy.

12 miesiąc: dziecko, które już samo chodzi, chętnie będzie pchało wózek z lalką.

18 miesiąc: dziecko troszczy się o swoją lalkę, traktuje ją jakby była małym dzieckiem, karmi, przytula, układa do snu.

24 miesiąc: dziecko bawiąc się lalką ćwiczy samodzielność, nabiera pewności siebie. Zabawa lalką może być też pomocna w trakcie uczenia dziecka korzystania z nocnika.

36 miesiąc: dziecko bawiąc się lalką powtarza czynności dorosłych i traktuje ją tak jak samo jest traktowane. Taka zabawa pozwala mu uporządkować emocje i wiedzę o świecie.

  •  mgr Marta Rejniak