Kącik dla noworodka


Noworodek potrzebuje być blisko mamy, dlatego na początek najwygodniejszym rozwiązaniem jest urządzenie maleństwu miejsca w sypialni rodziców. Kącik dla noworodka – Podpowiadamy jak przygotować wnętrze przyjazne dla noworodka.

  • W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko może spać w gondoli wózka, jeśli jednak chcecie kupić mu łóżeczko najlepiej wybierzcie takie ze szczebelkami (dobrze widać przez nie dziecko) z regulowanym dnem, musi być stabilne i solidnie wykonane.
  • Potrzebne będą szafki na ubranka dziecka. Aby móc wykonywać zabiegi pielęgnacyjne przy dziecku bez schylania się warto kupić przewijak. Jeżeli nie macie do dyspozycji zbyt wiele miejsca warto wybrać taki, który można nałożyć na łóżeczko.
  • W pokoju w którym przebywa niemowlę nie należy kłaść dużego dywanu, ani wykładziny ponieważ gromadzi się na nich kurz. Lepiej wybrać bawełniany, kolorowy dywanik, który łatwo można wyprać w pralce.
  • Szykując dla dziecka jego własny pokój zadbajcie o to aby był ładny, funkcjonalny ale przede wszystkim bezpieczny. W pokoju maluszka powinny znaleźć się na początku te same sprzęty co w kąciku (łóżeczko, przewijak, szafki na ubranka).
  • Do pokoju niemowlaka warto wybierać neutralne wzory i kolory (jasne kolory ścian i mebli oraz kolorowe dodatki). Jako ozdoby sprawdzą się naklejki ścienne lub obrazki, które można łatwo zdjąć i wymienić.
  • Farby i lakiery stosowane w pomieszczeniu muszą być bezpieczne dla dziecka (mieć atesty oraz pozytywne opinie towarzystw zajmujących się opieką nad małymi dziećmi).Do pomalowania pokoju dziecka wybierzcie farbę, która nie powoduje alergii i jest odporna na zmywanie. Podłoga powinna być wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości, najlepiej drewniana wykonana z odpornych, pokrytych nietoksycznym lakierem desek.
  • Okna w dziecięcym pokoju trzeba czymś zasłaniać, ponieważ maluchy budzą się o wschodzie słońca. Ciężkie zasłony nie są dobrym rozwiązaniem, dlatego że gromadzą kurz. W tym celu sprawdzą się rolety.
  • W pokoju dziecka powinno być kilka źródeł światła. Koniecznie dobrze oświetlone musi być miejsce do przewijania. Lampka nocna przyda się podczas nocnego karmienia, żeby maleństwo nie wybudzało się całkowicie. Warto uczyć dziecko już od początku że noc to noc, a dzień to dzień.
  • Meble w pokoju dziecka powinny być bezpieczne, dobrej jakości, starannie wykonane i wytrzymałe, ponieważ będą wystawiane na wiele prób (skoki, gryzienie, próby rozkręcenia ich na części) i często użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem. Wszystkie elementy, które dziecko mogłoby wyjąć i połknąć (np. śruby, zaślepki) muszą być dla niego niedostępne. Wysokie regały najlepiej od razu przymocować do ściany, aby dziecko nie przewróciło ich na siebie, gdy zacznie samodzielnie się przemieszczać. Wtedy należy zadbać o bezpieczeństwo w całym domu (zabezpieczyć okna, kontakty, a także zamontować blokady na drzwi i szuflady) ponieważ dziecko będzie zaglądało w każdy kąt i wsadzało palce wszędzie, gdzie zdoła.
  • mgr Marta Rejniak