Jak dbać o pępek noworodka?


Kikut pępowiny to źródło wielu rodzicielskich niepokojów. Jak dbać o pępek noworodka podpowiadamy jak pielęgnować gojący się pępek noworodka. Kikut pępowiny ciemnieje, twardnieje, wysycha i zwykle odpada w ciągu dwóch pierwszych tygodni od przyjścia maleństwa na świat. Gdy pępowina jest gruba, dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie lub jest wcześniakiem proces ten może trwać trochę dłużej. Pępka nie trzeba niczym smarować ani polewać – goi się sam. Nie wolno go odkażać alkoholem ani gencjaną. Alkohol wydłuża czas gojenia się, gencjana natomiast może ukryć zaczerwienienie i obrzęk. Należy dbać jedynie o to aby pępek był czysty i suchy. Tylko wtedy gdy dziecko przebywa w szpitalu lub w złych warunkach higienicznych do odkażania kikuta zaleca się Octenisept, spray na bazie oktenidyny, dostępny w aptece bez recepty. O czym należy pamiętać?

  • Zawsze przed przystąpieniem do pielęgnacji pępka umyj ręce.
  • Staraj się nie moczyć kikuta. Kąpiąc maluszka nalewaj do wanienki tyle wody, aby nie zanurzać całego brzuszka. Nie przejmuj się jeżeli pępek trochę się zachlapie, osusz go wtedy dokładnie jałowymi gazikami delikatnie przykładając miejsce przy miejscu.
  • Jeżeli kikut pępowiny zabrudzi się moczem lub kupką umyj go przegotowaną wodą z mydłem (użyj takiego, które jest przeznaczone dla noworodków). Kikut pępowiny możesz dotykać i delikatnie odchylać, nie jest to ani bolesne ani niebezpieczne dla dziecka.
  • We właściwym momencie kikut odpadnie sam, więc nawet jeśli wydaje Ci się że już słabo się trzyma nie próbuj go oderwać.
  • Bardzo ważne jest wietrzenie pępka, ponieważ dostęp powietrza ułatwia gojenie. Dlatego wywijaj przednią część pieluszki robiąc miejsce na pępuszek. Możesz też wyciąć w brzegu pieluszki półkole lub kupić specjalne pieluszki dla noworodków, które mają już gotowy otwór we właściwym kształcie.
  • Jeżeli wokół pępka dziecka pojawi się zaczerwienienie, opuchlizna, wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach, albo sączy się z niego krew lub ropa jak najszybciej idź z dzieckiem do pediatry. Gdy u maleństwa pojawi się gorączka, a pępek brzydko wygląda natychmiast wezwij lekarza lub jedź dzieckiem na ostry dyżur. Takie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym.
  • mgr Marta Rejniak