Adaptacja dziecka w przedszkolu czyli jak ułatwić dziecku start w przedszkolu


Adaptacja dziecka w przedszkolu, Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola. Nie wiesz jak mu pomóc, by ułatwić rozpoczęcie nowego etapu? Jest kilka wskazówek, które na pewno ułatwią dziecku zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i z nowymi osobami.

Pójście dziecka do przedszkola to przeżycie zarówno dla malucha jak i rodzica. Jest to zupełnie nowa sytuacja, w której to maluch potrzebuje dużo wsparcia, ale i konsekwencji. Poniżej zamieszczono cenne wskazówki. Zachęcam do skorzystania z nich.

  • Zanim wyjdziecie do przedszkola

        Spróbujcie stworzyć rytuał, który da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może to być opowiedzenie historii o Waszej przygodzie z przedszkolem, wspólna krótka zabawa.

  • Tuż przed wyjściem

        Znajdźcie wraz z dzieckiem przyjaciela lub skarb, z którym będzie chodziło do przedszkola. Może to być ulubiony miś, jakiś talizman, a nawet zdjęcie rodziców. Posiadanie czegoś związanego z rodzicem ułatwi dziecku odzyskanie równowagi oraz sprawi że poczuje się bezpiecznie.

  • W szatni przedszkolnej

        Ważne jest, by pożegnanie było czułe, ale krótkie. Można wtedy wręczyć dziecku talizman lub ulubionego misia. Niestety musicie uodpornić się na łzy malucha. Jest to jego sposób na rozładowanie stresu i rozstanie. Zwykle szybko się uspokaja. Pamiętajcie, że dziecko jest bardzo spostrzegawcze i Wasze zdenerwowanie czy niepewność wykorzysta natychmiast, gdy tylko je wyczuje. Wtedy zacznie protestować jeszcze głośniej, bo wie że na Was zawsze może liczyć.

  • Mówcie pozytywnie o przedszkolu

        Pamiętajcie, że wszystko to, co mówicie o przedszkolu wpływa na aklimatyzację malucha. Dlatego przy dziecku należy mówić pozytywnie o placówce, a jeśli coś Wam nie odpowiada to unikajcie mówienia tego przy dziecku. Należy je motywować do zostawania w nowym miejscu podkreślając jego dotychczasowe osiągnięcia i koniecznie chwalić za sukcesy wśród najbliższych osób, ale też unikać koloryzowania.

  • Unikajcie powrotów do sali

        Podczas wyjścia z sali, spróbujcie nie oglądać się za siebie, a już pod żadnym pozorem nie wracajcie się jeśli o czymś zapomnieliście. W takiej sytuacji dobrze jest zajrzeć do innej sali i poprosić personel o pomoc. Pojawienie się w drzwiach rodzica powoduje chwilowe uszczęśliwienie, ale też sprawia, że dziecko za każdym razem jak otworzą się drzwi będzie miało nadzieję, że znowu Was zobaczy i będzie mu smutno, gdy będzie to ktoś obcy. Dziecko nie będzie miało też siły na drugie pożegnanie, a zależy wszystkim na tym, by było wesołe i dzielne.

  • Odbiór dziecka z przedszkola

        Dbajcie o dobre relacje z wychowawcą grupy. Pytajcie o postępy dziecka, czy zjadło posiłki, jak sobie radzi w kontaktach z kolegami oraz w jakim stopniu jest samodzielne. Nigdy nie porównujcie go z innymi dziećmi, ponieważ nie ma reguły na to jak długo będzie trwała adaptacja.

  • Samodzielność

        Spróbujcie uzbroić się w cierpliwość i wpierajcie malucha w rozwoju jego czynności samoobsługowych takich jak: korzystanie z toalety, jedzenie, ubieranie się, zakładanie butów. Będzie mu znacznie łatwiej i mniej będzie się denerwować podczas kolejnych punktów planu w przedszkolu, gdy będzie potrafił te czynności wykonać samodzielnie lub z niewielką pomocą osoby dorosłej.

        Powyższe wskazówki są kluczem do sukcesu, by Wasz maluch stał się dzielnym przedszkolakiem.

  • mgr Monika Sieradzan