Wspaniały Dzień Dziecka


images_template-content_shutterstock_15990961Chcemy dać dzieciom wszystko co najlepsze, szczególnie w Dzień Dziecka.

Co zrobić, żeby ten dzień był wyjątkowy? Przedstawiamy pomysły na rodzinne spędzenie czasu.

Idealny prezent na Dzień Dziecka? ZABAWA!
Zrób swojemu dziecku niespodziankę i z okazji jego święta podaruj mu nie tylko zabawkę, ale także coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze np. cudowny poranek z turlaniem się po łóżku, strojeniem śmiesznych min, walką na poduszki i wygłupami.

Dzieciom najbardziej potrzebna jest bliskość rodziców.
Twoje dziecko uwielbia spędzać z Tobą czas, dlatego skup się na malcu, słuchaj co do Ciebie mówi, patrz na niego, baw się z nim w to, na co ma ochotę. Zapewnij dziecku całą swoją uwagę. Twoja bliskość, uśmiech i błysk w oku są nieocenione i niezbędne.

Żadna zabawka nie zastąpi dziecku swobodnej zabawy i czasu spędzonego wspólnie z rodzicami. Bawiąc się z dzieckiem dajemy mu istotną informację, że jest dla nas bardzo ważne.

Dzieci czerpią radość z ruchu. Huśtanie się, podskakiwanie, czy turlanie po trawie to świetna zabawa. Poszukajmy tego źródła radości w nas samych. Przypomnijmy sobie czasy, kiedy sami byliśmy dziećmi. Cieszmy się jak dziecko – z „tu i teraz”. Bo dziecko drzemie w każdym z nas :).

Może zaplanujecie spacer do parku, na plac zabaw lub wycieczkę rowerową, albo wycieczkę do parku wodnego, ogrodu zoologicznego, muzeum, do parku linowego, nad wodę, na zamek lub do stadniny koni? A może pozwolicie dzieciom zadecydować o przebiegu ich święta?
Bez względu na to, co będziecie robić tego dnia, ważne żebyście robili to razem.

Co można robić wspólnie w Dzień Dziecka? Oto nasze propozycje:

  • Gotować, piec, przygotować przysmak malucha lub zrobić coś zupełnie nowego i pysznego np. lizaki karmelowe. Do garnka wsypujemy kilka łyżek ciemnego cukru i dodajemy odrobinę gęstego soku i na małym ogniu mieszamy, aż powstanie masa. Gdy lekko ostygnie wylewamy karmelowe plamki na papier do pieczenia i wkładamy w nie patyczki, dzieci z letniej masy mogą uformować fantastyczne kształty.
  • Tworzyć własne zabawki np. skarpetkowe potworki. Wystarczy doszyć do skarpetek oczy z guzików, można też dorobić im fryzurki z włóczki, uszy lub rogi z kolorowego filcu itd.
  • Zasadzić nasionko, podlewać je i czekać, co z niego wyrośnie.
  • Skonstruować i urządzić dom, a potem bawić się w nim (domek z kartonu lub koca zawieszonego na stole, w plenerze domek na drzewie lub wigwam z gałązek).
  • Założyć Wielką Księgę Przygód, w której będziecie umieszczać różne wydarzenia. Zacznijcie od relacji z Dnia Dziecka i regularnie zapełniajcie kartki kolejnymi wspomnieniami, wspólnie rysując, pisząc, wklejając zdjęcia oraz pamiątki.
  • Bawić się w przebieranki. Wyciągnijcie z szafy wszystkie chustki, szale, krawaty, kapelusze i ozdoby. Możecie przebrać się za piratów, księżniczki i zrobić przedstawienie lub urządzić pokaz mody.
  • Bawić się w poszukiwaczy przygód. W tajemnicy przed dziećmi ukryjcie „skarb”. Zróbcie mapkę z charakterystycznymi znakami i wyruszcie na poszukiwania.

Pamiętajmy o tym, że chwile spędzone z maluchem na robieniu babek z piasku, czy turlaniu się po dywanie to jest najlepsze, co możemy dać dziecku, cenniejsze niż kolejna zabawka. Wspólna zabawa to świetny pomysł na prezent nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

To będzie Wspaniały Dzień Dziecka!
Życzymy Wam radosnego dnia i miłego świętowania! Bawcie się dobrze całą rodziną!

 

  • mgr Marta Rejniak